Tuote saatu pr-näytteenä. Sisältää mainoslinkkejä.
"ACO Pure Glow Purifying Day Cream SPF30 on kevyt, tehokas päivävoide aurinkosuojalla. Sopii rasvoittuvalle ja sekaiholle. Sisältää niasiiniamidia, C- ja E-vitamiinia, sekä modernit UV-filtterit".
Aurinkosuojateema jatkuu - toivottavasti jaksatte lukea 😎
ACO:n uusimpia lanseerauksia on ACO Pure Glow Purifying Day Cream SPF30. Koska kyseessä on suojakertoimellinen päivävoide, tämä on jo lähtökohtaisesti ei-aurinkovoidemainen. Hyvin kevyt koostumus muistuttaa paljon tavallista kosteusvoidetta. Aurinkovoiteeksi nimetyt tuotteet ovat pääsääntöisesti koostumukseltaan raskaampia. Yksi suurin syy on aurinkovoiteiden formulointi vedenkestäväksi.
🔍 ACO Pure Glow Purifying Day Cream SPF30 ominaisuudet lyhyesti:
🔬 ACO Pure Glow Purifying Day Cream SPF30 aktiiviaineet:
👉Lue myös: Fokuksessa niasiiniamidi
Tehokas aurinkosuoja iholle - modernia suodatinteknologiaa.
Purifying Day Cream sisältää laajakirjoisen UVA/UVB- suojan. UV-suoja koostuu uuden sukupolven filttereistä, tosin mukana on yksi "vanhempi" filtteri (ethylhexyl salicylate).
ACO sisältää myös Tinosorb A2B- filtterin, joka on tällä hetkellä tehokkain UVB/ UVA2- suodatin. Yhdistettynä muihin filttereihin ACO on erittäin tehokkaasti suojaava koko UV-spektrin alueella.
Vaalea kajo johtuu Tinosorb A2B- ja Tinosorb M- filttereistä. Nämä voivat tuoda iholle kevyttä vaaleaa kajoa - erityisesti tummemmilla ihon sävyillä. Ihoni on tällä hetkellä voimakkaasti päivettynyt ja vaalea kajo siis onkin havaittavissa - mutta se on todella minimaalinen. Arvelen, että vaaleammilla ihon sävyillä efekti lienee huomaamaton.
ACO on hillinnyt jonkin verran rasvoittumista ihollani. Ihoni on varsinkin kesäisin voimakkaasti ja nopeasti rasvoittuva, johon ei juuri mitkään vippaskonstit auta. ACOn sisältämä niasiiniamidi on potentiaalinen rasvoittumisen hillitsijä. Koostumus sisältää myös silicaa ja tapiokaa, jotka auttavat ihoa pysymään mattana (imevät talia iholta).
✅ Yhteenveto:
Kevyt koostumus, joka ei jätä ihoa kiiltäväksi tai tahmeaksi. Erittäin tehokas ja laajakirjoinen UVA/UVB- suoja. Sopii city-käyttöön ja olosuhteisiin, joissa vedenkestävyys ei ole kriteeri. Saattaa mennä kuivemmallakin ihotyypillä, mutta mattaavat ainesosat on syytä ottaa huomioon.
Ostopaikkoja:
Apteekki 360 (13,33€)
Olo-apteekki (18€)
Tämä taitaa mennä kokeiluun. Tuntuu että kaikista aurinkorasvoista tulee naamaan näppyjä nykyään
ReplyDeleteAurinkosuojatuotteet on kieltämättä haastava osa-alue jos on yhtään taipumusta epäpuhtauksiin.
DeleteToivottasti tämä sopii sun iholle jos päädyt kokeilemaan 🙂